Odnośniki podstawowe

Kiedy tymczasowe torowisko do Leśnicy?

2014-08-20 www.wroclaw.pl
"Z trwająca budową skrzyżowania ul. Kosmonautów z planowaną tzw. trasa Targową (czyli wjazdem na przyszłe osiedle Nowe Żerniki) związana jest też przebudowa odcinka torowiska tramwajowego. Drogowcy zamiast wstrzymywać ruch tramwajowy planują na czas robót przepuszczać tramwaje po tymczasowym torowisku. Zostanie ono udostępnione najprawdopodobniej w drugiej połowie września.

Z trwająca budową skrzyżowania ul. Kosmonautów z planowaną tzw. trasa Targową (czyli wjazdem na przyszłe osiedle Nowe Żerniki) związana jest też przebudowa odcinka torowiska tramwajowego. Drogowcy zamiast wstrzymywać ruch tramwajowy planują na czas robót przepuszczać tramwaje po tymczasowym torowisku. Zostanie ono udostępnione najprawdopodobniej w drugiej połowie września.
Pierwotnie inwestycja miała w sierpniu zatrzymać tymczasowo ruch tramwajowy. Na szczęście do tego nie doszło, bo pojawiła się koncepcja, że torowisko, na którym trzeba przeprowadzić roboty otrzyma około 200-metrowe zastępstwo.
- Termin sierpniowy dotyczył właśnie tego pierwotnego założenia, bo wiadomo zatrzymanie ruchu na ważnej trasie możliwe byłoby tylko w wakacje. Zdecydowaliśmy się na budowę torowiska tymczasowego i możemy działać bardziej elastycznie – wyjaśnia rzecznik prasowy Wrocławskich Inwestycji Marek Szempliński.
Dlatego tramwaje po tymczasowym torowisku zaczną jeździć jesienią.

- Ewentualne krótkotrwałe wstrzymanie ruchu tramwajowego może nastąpić podczas podłączania nowego torowiska, ale to załatwimy np. w weekendy. W tej sytuacji prace torowe można lepiej skoordynować z resztą planowanych robót. Wykonawca wskazuje, że wg harmonogramu lepiej mu przeprowadzić je jesienią. Zwracam też uwagę, że tymczasowe torowisko wymaga większej liczby uzgodnień i pozwoleń, wiec wdrożenie tego rozwiązania trwa nieco dłużej niż standardowa zmiana organizacji ruchu – mówi Marek Szempliński.
Przypomnijmy, że warta ok 16 mln zł inwestycja polega nie tylko na budowie skrzyżowania ul. Kosmonautów z planowaną tzw. Trasa Targową ale także na regulacji rzeki Ługowiny - zajmuje się tym firma Skanska, natomiast firma Berger Bau zbuduje nowy most na Ługowinie. Dojazd do osiedla Nowe Żerniki umożliwi skręt w prawo przez specjalną pętlę - ma być gotowy w pierwszym kwartale 2015 roku. Pozostałe elementy powinny być oddane do użytku przed końcem przyszłego roku. Powstające torowisko tymczasowe będzie najprawdopodobniej użytkowane przez ostatni kwarta tego roku."