Odnośniki podstawowe

Obwodnica Leśnicy: postęp w sprawie wstrzymania decyzji środowiskowej

Informacja ze strony www.wroclaw.pl


Stowarzyszenie Wspólnota Jerzmanowo zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję środowiskową domagając się równocześnie wstrzymania jej wykonania. Sąd skargi jeszcze nie rozpatrzył, ale już odmówił wstrzymania decyzji. 

 Projekt Budowa obwodnicy Osiedla Leśnica od ul. Średzkiej do ul. Granicznej we Wrocławiu czeka na rozstrzygniecie przetargu, który został zawieszony do listopada po skardze na wydaną przez Główną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ)) decyzję. Orzeczenie sądu nie rozstrzyga skargi, ale pozwala na prowadzenie wszystkich czynności formalnych związanych z inwestycją. Nie jest to równoznaczne z odwieszeniem ogłoszonego przetargu, ale nie ma np. konieczności unieważnienia postepowania oczekiwanej przez wrocławian nowej drogi. 

1.Droga powstaje w zachodniej części miasta gdzie sieć połączeń komunikacyjnych jest bardzo słaba w stosunku do obszaru z jakim mamy tu do czynienia. 
2. Jednak jednym z jej atutów jest doprowadzenie ruchu do ważnych szlaków, które niedawno zostały wybudowane. Warto też zwrócić uwagę, że planiści przewidują w tej okolicy kolejne połączenia, które będą kontynuacją m.in. obwodnicy Leśnicy.
3. Swoimi parametrami droga nie odbiega od innych ulic we Wrocławiu. Na pewno nie przypomina autostrady, jak jej niektórzy zarzucają. Gdyby szukać podobieństw to można ją porównać z ul. Królewiecką.
4. Jej najważniejsze zadania to możliwość ominięcia Leśnicy i odciążenie ulicy Kosmonautów. Jednak kolejnym etapem tej inwestycji ma być wybudowanie połączenie także do niej bo przecież ul. Kosmonautów będzie nadal funkcjonowała. Na początek kierowcy powinni przywyknąć, że obwodnicą dotrą do ul. Granicznej i za jej pośrednictwem do autostradowej obwodnicy Wrocławia.
5. Najwięcej kontrowersji budzi odcinek przecinający dolinę rzeki Bystrzycy. Dla ochrony środowiska trzeba było zmienić jego przebieg i przeprowadzić go w miejscu już istniejącej przeprawy czyli mostu Ratyńskiego.
6. Mieszkańcy osiedli do których zmiana przebiegu przybliżyła obwodnice martwią się, że stracą swoje lokalne połączenia. Jednak jak widać możliwość komunikowania się pozostaje, choć samochodem trzeba nadłożyć trochę drogi.
7. W zamian powinno być spokojniej na osiedlowych uliczkach. Obwodnica umożliwi ich omijanie i pod tym kątem będzie urządzana organizacja ruchu. Najwięcej zyska w tym przypadku ul. Jerzmanowska.
8. W dużej mierze ruch lokalny zostanie oddzielony od ruchu na obwodnicy, jak choćby na moście Ratyńskim.
9. Łatwo też rozwiać obawy, że za skrót posłuży ulica Żernicka, jako alternatywa przejazdu od Leśnicy – taki skrót byłby o parę kilometrów dłuższy, a ul. Kosmonautów będzie przecież mniej obciążona, a więc przejazd nią powinien być łatwiejszy.
10.  Przypomnijmy, że ogłoszony pod koniec marca przetarg na budowę wszedł już w drugi etap – zainteresowane firmy zostały poproszone o złożenie ofert cenowych. Termin ich składania został z powodu protestów przeniesiony na 21 listopada 2014 r. Wart około 200 mln zł kontrakt według wstępnych założeń powinien rozpocząć się na przełomie lat 2014/2015. Czas realizacji to około 30 miesięcy. 
ram