Odnośniki podstawowe

Wrocław. Wolność 1989-2019

Prezydent Wrocławia i Centrum Historii Zajezdnia zapraszają na cykl wydarzeń z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej historii Polski.
"Triumf „Solidarności” 4 czerwca 1989 roku był zwycięstwem wolności nad komunistycznym systemem władzy. Polacy poczuli wówczas, że nareszcie są u siebie w domu. Zaczęli więc ten dom urządzać po swojemu. Także we Wrocławiu. Chcemy o tym pamiętać. Chcemy się z tego cieszyć. Dlatego przez cztery dni obchodów, od 1 do 4 czerwca, miasto będzie areną szeregu działań edukacyjnych, kulturalnych i rekreacyjnych pod wspólnym tytułem „Wolność. Wrocław 1989 – 2019”. Na wrocławian i gości czeka niezwykle bogaty program: pikniki wolności, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe, konferencje, lekcje historii dla dzieci i młodzieży, parady pojazdów, otwarty spektakl „’89” w Rynku, uroczyste podniesienie flagi na maszt na Rondzie 4 Czerwca 1989 r., odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy ulicy Świdnickiej 2/4.
Celebrując ten wyjątkowy jubileusz, pamiętamy przede wszystkim o ludziach wolności, o członkach Komitetów Obywatelskich, a zwłaszcza Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Nie byłoby demokratycznej rewolucji w Polsce, gdyby nie ich zapał, aktywność i determinacja. W tych dniach pamiętajmy o ich pracy dla Polski i Wrocławia. Podziękujmy im za mądrość, odwagę i odpowiedzialność. Jako organizatorzy próbowaliśmy dotrzeć i zaprosić do osobistego udziału wszystkich członków Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W kilku przypadkach okazało się to, niestety, niemożliwe. Pozostajemy z nadzieją na wspólne i radosne świętowanie jednej z najważniejszych dat w historii najnowszej naszego kraju. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem. Do zobaczenia!"

PROGRAM