Zgłaszajmy sytuacje, w których zwierzę jest ranne i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi zagrożenie. Kiedy już spotkamy dzika, to należy zachować spokój i oddalić się w bezpieczne miejsce. Nie wolno podchodzić, podkarmiać lub głaskać dzików. Jeśli zwierzę poczuje się zagrożone, może zaatakować. Często to zwierzę boi się bardziej niż człowiek i w mieście może ucierpieć – na przykład wpadając pod samochód.
Wydział Środowiska i Rolnictwa zapewnia prowadzenie pogotowia interwencyjnego ds. dzikich zwierząt. Infolinię obsługuje Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 71 779 22 22 (całodobowy);
Można też zadzwonić do Wydziału Środowiska i Rolnictwa, tel. 71 799 67 00 (poniedziałek – piątek, godz. 7:45-15:45).
W zgłoszeniu należy podać dokładną lokalizację, liczbę zwierząt oraz opisać ewentualne zniszczenia. Przedstawiciele służb miejskich przyjadą na miejsce w celu rozpoznania terenu.
Zdaniem specjalistów większa aktywność dzików w mieście wynika przede wszystkim w łatwości w dostępie do jedzenia. Zwierzęta wabią śmietniki i miejsca, w których wyrzucane są odpadki roślinne, np. ogródki działkowe. Dlatego należy zabezpieczać pojemniki na odpady i nie wyrzucać resztek w przypadkowe miejsca.

Przejdź do treści