W związku z epidemicznymi ograniczeniami, metropolita wrocławski abp Józef Kupny wydał komunikat w sprawie przestrzegania zaleceń odnośnie zgromadzeń religijnych. Dotyczy on ograniczenia liczby wiernych w kościołach oraz rezygnacji z niektórych elementów liturgii. Arcybiskup Kupny zaapelował do wiernych o odpowiedzialne stosowanie się do zaleceń władz państwowych, dotyczących panującej epidemii, a do duchownych o to, żeby sprawowali nadzór nad respektowaniem obostrzeń. Na czas tej Wielkanocy wydano we wszystkich diecezjach dyspensy, tzn. nikt nie będzie miał grzechu ciężkiego, jeśli nie będzie uczestniczył w mszy. Aktualnie obowiązujący limit wiernych w kościele to jedna osoba na 20 m2. Odstęp między poszczególnymi osobami ma natomiast wynosić co najmniej 1,5 m. Wszyscy muszą mieć na twarzach maseczki – zasłonięte usta i nos. Wierni będą liczeni przed wejściem do kościoła. Istnieje także możliwość w niektórych parafiach wcześniejszego zgłoszenia swojego uczestnictwa w mszy SMS-owo lub e-maliowo. Potwierdzenie takiej „rezerwacji” także uprawnia do wejścia do kościoła.
Metropolita wrocławski pisze także w swoim komunikacie o tym, że proboszczowie mogą rozważać zorganizowanie większej liczby mszy dla tych, którzy nie zmieszczą się w kościołach. Dlatego w Niedzielę Wielkanocną, a także w drugi dzień świąt w parafiach archidiecezji wrocławskiej będą mogły być odprawione cztery msze św. Proboszczowie mogą także umożliwić wiernym udział w liturgii przed kościołami, zapewniając przy tym odpowiednie zewnętrzne nagłośnienie uroczystości.
Jak podkreślają hierarchowie kościelni, sobotnie święcenie pokarmów, które wierni przynoszą w koszyczkach do kościołów, jako takie nie jest częścią liturgii wielkanocnej, a jest dobrą tradycją tych świąt. Dlatego też, mając na uwadze wcześniejsze zalecenia, jeśli proboszczowie zdecydują się na tradycyjne święcenie koszyczków, mogą to przeprowadzić tylko przed kościołami. Księża podkreślają też, że wierni samodzielnie mogą poświęcić swoje pokarmy, również w domach, wodą święconą, która będzie udostępniona w kościołach.
Msze święte będą transmitowane w internecie oraz przez stacje telewizyjne i radiowe.