W posiedzeniu Zarządu udział wzięli: Jan A. Kułacz – przewodniczący, Bronisław Piela – członek, Elżbieta Miedzińska – skarbnik, Joanna Lisowska – sekretarz.
Przewodniczący Zarządu J.A. Kułacz przywitał zebranych, przypomniał, że spotykamy się w czasie obowiązywania obostrzeń sanitarnych w związku z Covid-19 i rozpoczął posiedzenie. Zebrani jednogłośnie przyjęli proponowany porządek obrad. Nikt nie miał uwag do treści protokołu z ostatniego posiedzenia, protokół przyjęto jednogłośnie. Nie wpłynęły nowe wnioski dotyczące podawania i sprzedaży alkoholu.
Spotkania:
– 21 czerwca odbyło się spotkanie z przedstawicielami zarządu klubu piłkarskiego Spartan Marszowice. Dotyczyło ono skargi mieszkanki Marszowic Malowniczych na zakłócanie spokoju przez członków klubu i kibiców. Klub, który dzierżawi boisko od Zarządu Zieleni Miejskiej niedawno zakończył prace inwestycyjne i rozpoczął organizowanie rozgrywek. Mecze odbywają się w soboty. Mieszkańcy źle przyjęli pojawienie się większej liczby osób, które zakłócają spokój i parkują pojazdy w strefie zamieszkania. Mieszkanka twierdzi, że dochodzi do kłótni i wzajemnych gróźb. Zażądała wypowiedzenia klubowi dzierżawy tego obiektu. Przedstawiciele klubu poinformowali, że przed przerwą wakacyjną odbędzie się jeszcze jeden mecz, że znają osobę, która jest źle nastawiona do organizowania meczów i zrobią wszystko żeby porozumieć się z nią oraz zmniejszyć uciążliwości. Zobowiązali się do nasadzenia dodatkowej zieleni odradzającej boisko od drogi, wygospodarowania miejsca, w którym kibice będą mogli zostawiać pojazdy oraz skierowania do mieszkańców osiedla propozycji współpracy i organizowania zajęć sportowych na boisku.
– 21. czerwca odwołała spotkanie liderka projektu kina plenerowego na Złotnikach, poinformowała, że będzie dostępna po 20 lipca.
– 22. czerwca w Dziennym Domu Pomocy odbyło się spotkanie Zarządu Klubu Seniora z dyrekcją DDP, w spotkaniu uczestniczyła Elżbieta Miedzińska. Seniorzy otrzymali propozycję uczestniczenia w zajęciach raz w miesiącu, do końca roku. Zarząd Klubu, po zapoznaniu się z tematyką spotkań, miał wyrazić zgodę na uczestniczenie seniorów w tych zajęciach.
– 29. czerwca przedstawiciel firmy Aqua Projekt przekazał Przewodniczącemu Zarządu mienie, z którego firma korzystała podczas wynajmu. Przekazanie odbyło się w obecności przedstawicieli Biura Rad Osiedli Wrocławia.
– 29. czerwca J.A. Kułacz uczestniczył w konsultacjach dotyczących rozwoju roweru miejskiego i tras rowerowych we Wrocławiu. Po spotkaniu propozycje nowych tras rowerowych zostały przekazane do urzędu poprzez dedykowany formularz online. Zaproponowaliśmy budowę drogi rowerowej/pieszo-rowerowej z Leśnicy do Żaru a następnie do Lutyni, wzdłuż Dolnobrzeskiej i Wińskiej na Mokre, wzdłuż ulicy Mokrzańskiej oraz łącznika Mieroszowska – Kamiennogórska.
– 30 czerwca spotkaliśmy się z członkami porozumienia Wrocław Zachód w RO Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec. W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele Maślic, Żernik, Jerzmanowa i Leśnicy. Omówiliśmy sprawy komunikacji miejskiej, budowy osi zachodniej, reformę RO, problemy dotyczące mpzp jerzmanowskiej strefy gospodarczej oraz sprawy bieżące.
– 1. lipca odbyło się spotkanie online z Oficer Pieszą Wrocławia w sprawie projektu Szkolna Ulica. Wzięli w nim udział Wanda Dąbrowska, J.A. Kułacz, Elżbieta Miedzińska, Joanna Lisowska oraz dwie mieszkanki Złotnik. Projekt będzie dotyczył poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. Eksperyment zostanie przeprowadzony we wrześniu i październiku br. Przez miesiąc będą prowadzone obserwacje wokół szkoły, a przez kolejny będzie zamknięta ulica Częstochowska na odcinku przy szkole przez godzinę, od 7.30 do 8.30. Mieszkanki osiedla poinformowały, że od wprowadzenia przy szkole ruchu jednokierunkowego bezpieczeństwo znacznie się poprawiło, dzieci bezpiecznie mogą dojść do szkoły. Przekazały też swoje wątpliwości dotyczące możliwych utrudnień w ruchu na sąsiednich ulicach. Zarząd szczególny nacisk położył na wcześniejsze poinformowanie mieszkańców osiedla o planowanych zmianach oraz indywidualne poinformowanie o nich mieszkańców posesji usytuowanych naprzeciwko szkoły.
– 10. lipca przeprowadzone zostały konsultacje dotyczące przyszłości targowiska przy ulicy Skoczylasa. Z ramienia Miasta prowadził je Sławomir Czerwiński Przewodniczący Zarządu Osiedla Maślice, obecna była również Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego. Z naszej strony proces nadzorowali Jan A. Kułacz i Bronisław Piela. Z informacji przekazanych przez DSS wynika, że ogromna większość mieszkańców była za utrzymaniem targowiska. Ponieważ obecny operator nie będzie kontynuował zarządzania placem, kupcy planują założyć stowarzyszenie i wziąć to zadanie na siebie. Zarząd przekazał prowadzącemu konsultacje opinię w sprawie funkcjonowania targowiska oraz informację o działaniach podejmowanych przez RO w tej sprawie.
– 14. lipca miało odbyć się być spotkanie z seniorami mieszkającymi w TBS na Nowych Żernikach, nie odbyło się z przyczyn od nas niezależnych i zostało przełożone na 20 lipca.
– 15. lipca J.A. Kułacz spotkał się przedstawicielami Biura Prezydenta. Oceniono aktualny stan przygotowań przedszkola przy ulicy Dębickiej do otwarcia we wrześniu, wstępnie ustalono termin otwarcia obiektu. Ponadto omówiono przygotowania do wyborów do RO oraz organizację Wrocławskich Potańcówek Wolności, inicjatywę stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia.
– W ciągu ostatniego miesiąca przewodniczący zrealizował też szereg kontaktów mailowych i telefonicznych z przedstawicielką organizatora Vertigo Festival 2021. Starania te powiodły się i w niedzielę 25 lipca ciężarówka JazzMan przybędzie nad stawy w Leśnicy. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00. Zarząd przygotuje słodycze dla wykonawców i uczestników koncertu.
Sprawy bieżące:
– Wydział Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości przesłał wykaz nieruchomości zabudowanej położonej przy ulicy Średzkiej 29a oraz informacje o przetargu dotyczącym nieruchomości położonej przy alei Platanowej, przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinna w formie willi miejskich, zabudowę zamieszkiwania wspólnot religijnych, usługi, obiekty hotelowe, obiekty pomocy społecznej; przetargu dot. dwóch nieruchomości przy ulicy Kruszcowej, przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną, usługi towarzyszące, obiekty do parkowania i obiekty infrastruktury technicznej; trzecim przetargu na działkę położoną przy ulicy Gromadzkiej 5-7.
– CAiRDiM Źródełko 18 września organizuje w Lesie Mokrzańskim kolejne sprzątanie świata. Kierownik świetlicy poprosiła Zarząd Osiedla o wsparcie tego przedsięwzięcia. Zakończona pozytywnie została sprawa wyjaśnienia płatności faktury za nagrody dla uczestników konkursu Czas na Książkę.
– Oficer Piesza Wrocławia przesłała notatkę ze spotkania w sprawie realizacji projektu Szkolna Ulica.
– Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że w lipcu, przy ulicy Trzmielowickiej, planuje zrealizować wycinkę suchego drzewa.
– Wydział Środowiska i Rolnictwa poinformował, że do 13 sierpnia można składać uwagi do projektu programu Ochrony Środowiska dla Miasta Wrocławia 2021-2025 z perspektywą do 2030.
– Biuro Rozwoju Wrocławia zawiadomiło o wyłożeniu i możliwości składania uwag do projektów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Gromadzkiej, Szkolnej i Miodowej oraz w rejonie ulic Lutyńskiej, Żarskiej i Lubskiej.
– Wydział Partycypacji Społecznej zaprosił na konsultacje społeczne dotyczące przyszłości targowiska przy ulicy Skoczylasa.
– WCRS poinformował o wejściu w życie znowelizowanych statutów osiedli. Obecnie zarządy mogą swoimi uchwałami zmieniać plany wydatków.
– Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że w programie Ławeczka mieszkańca z Osiedla Leśnica spłynęły i zostaną zrealizowane dwie propozycje ustawienia ławek – na placu Ciesielskim i przy ulicy Wełnianej.
– Miejska Komisja Wyborcza i Biuro Rady Miejskiej podały okręgi i obwody w październikowych wyborach do RO. Okręg nr 1 (Leśnica), jeden obwód – 11 280 mieszkańców i 8 mandatów, Okręg nr 2 (Złotniki) dwa obwody – 7 952 mieszkańców i 5 mandatów, Okręg nr 3 (Stabłowice) jeden obwód – 11 148 mieszkańców i 8 mandatów.
– ZZM poinformował, że nie naprawi zniszczonych urządzeń na placu zabaw w Parku Leśnickim. Ze względu na duże uszkodzenia, po pozyskaniu środków, nastąpi wymiana urządzeń.
– Departament Prezydenta poinformował o akcji szczepień młodzieży 26. czerwca na stadionie Miejskim.
– Mieszkaniec ulicy Kąckiej zgłosił problem z hałasem generowanym rzez lokomotywy stojące na stacji Wrocław-Leśnica oraz zagrożenie bezpieczeństwa na alei Kaczorowskiego przy skrzyżowaniu z Miodową. Wnioski o podjęcie odpowiednich działań zostaną przekazane do Wydziału Środowiska i Rolnictwo oraz do Departamentu Infrastruktury i Transportu.
– Mieszkaniec ulicy Mieroszowskiej planuje złożyć do WIM wniosek o jeden kierunek ruchu na tej ulicy. Zarząd nie rekomenduje takiego rozwiązania, sprawa była już dokładnie analizowana w ubiegłym roku. Mieszkaniec otrzyma w tej sprawie odpowiednią informację.
Skarbnik Elżbieta Miedzińska poinformowała, że zostały uregulowane rachunki za telefon i internet oraz za wydruk kolejnego wydania Gazety Leśnickiej. Pobierze zaliczkę na zakup słodyczy na koncert JazzMana oraz zakup elektrycznego czajnika, ręczników papierowych oraz artykułów spożywczych na bieżące potrzeby.
Wolne wnioski:
– Bronisław Piela ponowił wniosek o ustawienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Miodowej i Kaczorowskiego. Zasygnalizował też konieczność wyrównania ulicy Stromej, wykona zdjęcia i przekaże przewodniczącemu Zarządu.
– Elżbieta Miedzińska zgłosiła, że pogarsza się stan ulicy Trzmielowickiej, kostka zapada się i w czasie deszczu powstają rozległe kałuże.
– Joanna Lisowska przypomniała, że nie otrzymaliśmy z Wrocławskich Inwestycji informacji o rozpoczęciu budowy oraz planowanych i prowadzonych pracach na budowie Osi Zachodniej. Wnioski w ww. sprawach zostaną przekazane do odpowiednich komórek UM.
Jan A. Kułacz podziękował zebranym i zakończył posiedzenie Zarządu.