Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Osiedla Marian Cieślik. Przywitał radnych zebranych w siedzibie RO Leśnica oraz radnych uczestniczących zdalnie (obecni w siedzibie RO – Marian Cieślik, Elżbieta Miedzińska, Jan A. Kułacz, Joanna Lisowska; obecni online za pośrednictwem platformy Zoom – Anna Pietrońska, Teresa Molęda, Urszula Deska, Elżbieta Krzak, Józef Piskorski Krzysztof Skrypak, Sebastian Rydz, Kamil Nowak, Jacek Barski, Zbigniew Wojciechowski).
Przewodniczący poprosił o przyjęcie planu obrad. W głosowaniu wzięło udział dziesięć osób, program przyjęto jednogłośnie.
Następnie zatwierdzono protokół z XL sesji, z 25.01.2021 r. W głosowaniu wzięło udział dziesięć osób, protokół przyjęto jednogłośnie.
Uchwały:
– wszyscy radni otrzymali pocztą elektroniczną projekty uchwał i projekt sprawozdania.
– Na poprzedniej sesji nie została poddana pod głosowanie uchwała w sprawie wniosku o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Malownicze III. 20 lutego przedstawiciele Zarządu spotkali się z przedstawicielami Spółki Osiedle Malownicze, przeszli cały obszar osiedla i zapoznali się z dokumentacją. Stwierdzili, że niezbędne jest, poza zmianami proponowanymi przez przedstawiciela spółki, zapewnienie dojścia do lasu osobom spoza osiedla, zapewnienie dojazdu do cmentarza od ulicy Krzelowskiej, wytyczenie pasa drogowego o szerokości 11 m między działkami a lasem oraz wprowadzenie rygorystycznych norm hałasu w związku z bliskością Lasu Mokrzańskiego. Przewodniczący Komisji Inwestycji i Infrastruktury Technicznej Zbigniew Wojciechowski wniósł o zmianę zapisu dotyczącego pasa rozdzielającego działki od lasu – wytyczenie pasa zieleni o szerokości 6 m i pasa drogowego o szerokości 5 m. W głosowaniu wzięło udział trzynaście osób, dziesięć głosowało za, trzy wstrzymały się od głosu. Uzasadnienie – Rada Osiedla Leśnica opiniując pozytywnie proponowane przez Spółkę Osiedle Malownicze III zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nr 122, mając na uwadze poprawę warunków zamieszkiwania na Osiedlu Leśnica oraz ochronę położonych w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla terenów zielonych – Las Mokrzański – wnosi o uwzględnienie następujących zmian: skablowanie energetycznej linii napowietrznej; wydzielenie mniejszych obszarów, które będą realizowane w różnych etapach inwestycji; dopuszczenie wyłącznie zabudowy jednorodzinnej wolno stojącej do maksymalnej wysokości 12 m, bez willi miejskich oraz zmiana zapisów o kolejności realizacji inwestycji infrastruktury techniczno-drogowej; uwzględnienie funkcji przedszkola w usługach na terenie osiedla; zmiany w zapisach zagospodarowani zieleni publicznej – w celu umożliwienia działań pro-społecznych; zmiany w zapisach co do kolorystyki, formy i materiałów realizowanych budynków, w celu poprawy estetyki osiedla i zachowania ładu przestrzennego; zawarcie warunków ogólnej dostępności osiedla mieszkaniowego – dojście do lasu; zawarcie warunków ogólnej dostępności terenu KS2 – dojazd do cmentarza od ulicy Krzelowskiej; zawarcie zapisu o wytyczeniu pasa zieleni o szerokości minimum 6 m i ciągu pieszo-jezdnego o szerokości 5 m (w liniach rozgraniczających) między lasem a działkami budowlanymi; zawarcie rygorystycznych norm dotyczących poziomu hałasu z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo Lasu Mokrzańskiego.
– Przewodniczący Zarządu przedstawił sprawozdanie z działań Samorządu Osiedla w 2020 roku. Przypomniał, że zawarte w sprawozdaniu działania statutowe, wydarzenia organizowane na osiedlu oraz podejmowane inicjatywy były w tym roku ograniczone przez pandemię koronawirusa i obowiązujące zakazy oraz obostrzenia. W związku z tym część środków została zwrócona do WCRS. Następnie przedstawił zaproponowaną przez Zarząd ocenę spółek, wydziałów i służb miejskich, z którymi współpracowaliśmy w 2020 roku. Radni zaakceptowali proponowane oceny. W głosowaniu wzięło udział czternastu radnych, uchwałę przyjęto jednogłośnie.
– Wpłynął wniosek w sprawie wydania opinii umożliwiającej sprzedaż alkoholu w sklepie spożywczym na stacji paliw przy ul. Rawickiej 2. Radni nie mieli uwag. W głosowaniu wzięło udział czternastu radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało jedenaście osób, dwie były przeciw, jedna wstrzymała się od głosu.
Informacje zarządu:
– 18 lutego odbyło się kolejne spotkanie online w sprawie realizacji Funduszu Osiedlowego. Wzięli w nim udział Przewodniczący Zarządu Jan. A. Kułacz i Przewodniczący Komisji Inwestycji i Infrastruktury Technicznej Zbigniew Wojciechowski. Omówiono kolejne wnioski, które mają szansę wejść do realizacji – przystanek na ulicy Dolnobrzeskiej, plac zabaw za ulicą Lewą i progi zwalniające na ulicy Junackiej. Plac na Żernikach Nowych będzie realizowany w dwóch etapach, ponieważ pula środków funduszu nie wystarczy na wykonanie całej inwestycji. Czekamy na notatkę z ustaleniami z tego spotkania i informację czy konieczne będzie kolejne.
– Komitet Ratujmy Las Mokrzański zapytał o termin utworzenia platformy konsultacyjnej dotyczącej lasu. Nadleśniczy Nadleśnictwa Miękinia Adam Zaręba odpowiedział, że o wszystkich działaniach na terenie Lasu Mokrzańskiego społeczeństwo będzie informowane za pośrednictwem strony internetowej nadleśnictwa. W specjalnej zakładce znajdą się informacje o terminach dalszych konsultacji i pozostałych działaniach dotyczących tworzenia planu zagospodarowania lasu.
– 18 lutego Rada Miejska Wrocławia uchwaliła datę kolejnych wyborów do Rad Osiedli. 19 lutego odbyło się spotkanie online w tej sprawie. Wzięli w nim udział Wiceprzewodniczący RO Józef Piskorski i Sekretarz Joanna Lisowska.
– J. A. Kułacz zapytał zebranych o opinię w sprawie karty nieruchomości położonej przy ulicy Świeżej 35. Budynek, który zamieszkują cztery rodziny ma zostać sprzedany. Radny Kamil Nowak zaapelował o zapewnienie odpowiednich standardów lokalu zastępczego rodzinie, której członkiem jest osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Zebrani zgodzili się z radnym.
Przewodniczący Marian Cieślik podziękował radnym za udział w sesji, przypomniał, że zgodnie z planem kolejna powinna odbyć się 29 marca i zakończył obrady.

Przejdź do treści