Od początku grudnia we Wrocławiu funkcjonują Przystanki Ciepła – miejsca, w których można się ogrzać, wypić ciepłą herbatę czy poczytać książkę. We Wrocławiu działa 17 ogólnodostępnych miejsc w różnych częściach miasta, by wesprzeć mieszkańców, których mogą dotknąć skutki kryzysu energetycznego. Na naszym Osiedlu są to Centrum Kultury Zamek otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 i w soboty w godz. 10.00-15.00 oraz Klub Nowe Żerniki przy Maxa Berga 9 otwarty od poniedziałku do czwartku w godz. 14.00-19.00 i w piątki w godz. 16.00-18.00.
Każdy z „Przystanków Ciepła” funkcjonuje w oparciu o regulamin, w którym zostały zawarte zasady korzystania z punktów. Każda osoba przebywająca w Przystanku Ciepła, zobowiązana jest do przestrzegania regulaminu. W punkcie nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu, obowiązuje zakaz wnoszenia oraz spożywania alkoholu.
Mapa Wrocławia z zaznaczonymi „Przystankami Ciepła”
Warto zwrócić uwagę na osoby w trudnej sytuacji życiowej, nie mające środków na opłacenie ogrzewania. Każdy kto w swojej najbliższej okolicy ma osobę, co do której przypuszcza, że nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, może przekazać taką informację do odpowiednich instytucji – MOPS, Policji, Straży Miejskiej.
Możemy pomóc bezdomnym – miesiące zimowe są zawsze krytyczne dla osób bez dachu nad głową. Z danych MOPS wynika, że w kryzysie bezdomności znajduje się około 900 wrocławian. Informacji o pomocy udziela całodobowa bezpłatna infolinia dla osób potrzebujących pomocy obsługiwana przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: 800 166 079; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców, ul. Zachodnia 3, pok. 1-8, tel. 71 78 23 584; Punkt informacyjny dla cudzoziemców: Infolink Wrocław, pl. Dominikański 6 pok. 13 czynny poniedziałek-piątek 10.00-19.00. Żeby wezwać pomoc do osoby w kryzysie bezdomności kiedy jest zimno można skontaktować się z zespołem ds. osób bezdomnych i uchodźców w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej – 71 78 23 580, 71 78 23 584. Poza godzinami pracy urzędu, w sytuacji awaryjnej, można skontaktować się np. z Fundacją Homo Sacer (531 261 278). Doraźnej pomocy, np. w zakresie przewiezienia do noclegowni, udzielić może także Straż Miejska Wrocławia (tel. 986) lub Policja (te. 997). Wrocławscy policjanci apelują, by w sezonie zimowym zgłaszać wszelkie przypadki, w których zagrożone może być czyjeś zdrowie lub życie. O miejscach gromadzenia się osób bezdomnych można informować telefonicznie lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Reagujmy w każdym przypadku, w którym przy niskiej temperaturze zauważymy samotną osobę na ławce w parku, lub śpiącą na przystanku. Nie przechodźmy obojętnie obok takiej sytuacji, bo od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.