Na stronie wroclaw/rozmawia opublikowane zostały wyniki konsultacji społecznych dotyczących działań w ramach re-witalizacji i odnowy historycznej Leśnicy. Raport zawiera ostateczną listę piętnastu najbardziej pilnych działań. Jako najważniejsze wskazano modernizację osi ulicy Średzkiej oraz ulic przyległych wraz z kierunkowymi wytycznymi w zakresie organizacji ruchu, powiązanie Średzkiej z Zamkiem poprzez wytworzenie tzw. Rynku Leśnickiego w obrębie placu Świętojańskiego, modernizację wnętrz podwórzowych, waloryzację skwerów i Parku Leśnickiego. Na podstawie raportu z konsultacji opracowany zostanie Plan działań dla osiedla. Plan to rodzaj podjętego zobowiązania, który w sposób praktyczny ujmie nie tylko wszystkie wskazane priorytety, ale także te, które zostały przejęte do realizacji na wczesnym etapie tworzenia listy społecznych oczekiwań, jak i te, które, jak pakiet działań społecznych, nie znalazły się na liście priorytetów, lecz obiektywnie są niezbędnym elementem modelowej re-witalizacji i odnowy. Znaczna część najkosztowniejszych zadań będzie przyjmowana do realizacji sukcesywnie w ramach wskazanego kilkuletniego horyzontu działań. Ożywianie przestrzeni społecznej będzie odbywać się etapami, poprzez stopniowe wdrażanie i testowanie różnych rozwiązań. Wprowadzane działania będą poddawane stałej ewaluacji i ocenie. Przekształcenie terenu na placu Świętojańskim, dotychczas wykorzystywanego jako parking i postój taksówek, na potrzeby wydarzeń różnego typu, będzie odbywać się etapami. Pilotażowy event, to organizacja jarmarku świątecznego w grudniu 2025 r.
Kompleksowe remonty kamienic i podwórek również będą realizowane etapami, z poszanowaniem zabytkowej architektury. Najważniejsze prace skoncentrują się wzdłuż ul. Średzkiej, od 2026 roku modernizowanych będzie kilkanaście budynków i przestrzeni podwórzowych, a dokumentacje projektowe powstaną we współpracy z konserwatorem zabytków. Równolegle trwają przygotowania do remontów przy ulicach Dolnobrzeskiej, Eluarda, Skoczylasa i Płońskiego. Dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach i zachęcamy do zapoznania się z raportem.