3 marca 2021 r., w trybie zdalnym, odbyło się spotkanie z inicjatywy Prezydenta Wrocławia, w ramach cyklu spotkań przedstawicieli administracji samorządowej z radami Osiedli Wrocławia. Urząd Miejski i jednostki miejskie reprezentowali: Bartłomiej Świerczewski – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Elżbieta Urbanek – Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu, Jarosław Delewski – Dyrektor Departamentu Edukacji, Lech Filipiak –Dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji, Elwira Nowak – Dyrektor Wydziału Inżynierii Miejskiej, Wojciech Stanek – W-ce Prezes MPWiK, Sebastian Wolszczak – Z-ca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych, Krzysztof Balawejder – Prezes MPK, Grażyna Wojewódzka – Z-ca Dyrektora ZDiUM, Zbigniew Słysz – Komendant Straży Miejskiej, Paweł Krawczyk – WSS, Michał Maliczkiewicz – WSS. Radę Osiedla Leśnica reprezentowali: Marian Cieślik – Przewodniczący RO, Jan A. Kułacz – Przewodniczący Zarządu Osiedla, Joanna Lisowska – Sekretarz, Sebastian Rydz – radny Osiedla. Przedstawiamy Państwu odpowiedzi na zgłoszone przez RO zagadnienia – reprezentanci UM odpowiedzieli na część zapytań w trakcie tego spotkania, odpowiedzi na kolejną część uzupełnione zostały w treści notatki. O uzupełnienie odpowiedzi na wszystkie zgłoszone przez nas sprawy poprosimy w oddzielnym trybie. Notatkę otrzymaliśmy w maju br., w związku z tym niektóre przedsięwzięcia jak. np. budowa Osi Zachodniej, są bardziej zaawansowane.

Budowa szkoły i domu kultury na Nowych Żernikach. Zwiększenia wsparcia finansowego na zakup wyposażenia oraz na remont Szkoły Podstawowej nr 24. Plany budowy kolejnych przedszkoli na obszarze Osiedla Leśnica oraz rozbudowa szkół podstawowych.
Na Nowych Żernikach pierwotnie zaplanowano inwestycję w postaci szkoły podstawowej i gimnazjum. Obecnie UM jest na etapie zmiany pierwotnych założeń i przeprogramowania budynku szkoły. Inwestycja będzie realizowana dopiero po roku 2025. Budowa domu kultury znajduje się w planach inwestycyjnych, aczkolwiek nie jest to zadanie, które zostanie zrealizowane w najbliższych latach, z uwagi na ilość środków finansowych niezbędnych do finalizacji takiej inwestycji.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14, po rozbudowie (przedszkole ul. Dębicka), wystąpił o zwiększenie środków na wyposażenie. W odpowiedzi na wniosek przyznano 600 tys. W związku ze złożeniem kolejnego wniosku, obecnie rozpatrywany jest wniosek o przyznanie dodatkowych 100 tys.
W przypadku Szkoły nr 51 przy ul. Krępickiej 50 oraz przy ul. Eluarda 51-55, DEU pracuje nad ewentualną możliwością rozbudowy. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 14 mln zł. Rozważana jest rozbudowa tej szkoły w kontekście całego rejonu edukacyjnego, co będzie się być może wiązało ze zmianą obecnych rejonów. W chwili obecnej prowadzone są stosowne analizy. Ewentualny rozwój budownictwa mieszkaniowego na osiedlu w rejonie ul. Trzmielowickiej i Wojska Polskiego będzie wiązał się z budową nowego zespołu szkolno-przedszkolnego we współpracy z deweloperami.

Remont lewej części placu Świętojańskiego – parking i postój taksówek.
Rewitalizacja tego obszaru będzie możliwa dopiero po zakończeniu prac związanych z budową Osi Zachodniej i zdjęciem z tego odcinka ul. Średzkiej statusu drogi krajowej. Wtedy będzie można zaplanować nowe zagospodarowanie tego placu.

Utwardzenie ulicy Jajczarskiej, naprawa ulicy Stefana Batorego, plan poprawy stanu dróg gruntowych na osiedlu.
Nie ma teraz w planie inwestycji związanych z wykonaniem nawierzchni trwałej na ulicy Jajczarskiej.

Budowa Osi Zachodniej, terminy, konsultacje z RO dotyczące organizacji ruchu zastępczego, funkcjonowania komunikacji zbiorowej, obsługi komunikacyjnej budowy.
Budowa Osi Zachodniej rozpocznie się lada moment. Nie ma już żadnych protestów do rozstrzygnięcia tego zadania. Przekazano dokumenty do kontroli uprzedniej w związku z tym, iż jest to zadanie finansowanie ze środków unijnych. Zatem, musi jeszcze przejść procedurę związaną z kontrolą Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Następnie zostanie zawarta umowa z wykonawcą prac. Planowane podpisanie kontraktu – kwiecień 2021. Termin realizacji koniec I kwartału 2023.

Wykonanie parkingu typu Park &Ride przy dworcu PKP Leśnica, zagospodarowanie terenu kolejowego od stacji PKP do przejazdu.
Obecnie UM jest w trakcie procedur związanych z przejęciem tego terenu od PKP, będzie planować P&R – na działce pomiędzy linią kolejową, ul. Rubczaka i ul. Trzmielowicką. Jednak, aby rozpocząć realizację inwestycji, konieczna jest zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego uwzględniająca funkcję parkingową działki. MPZP jest w trakcie sporządzania.

Budowa budynków wielorodzinnych przy ul. Trzmielowickiej w pobliżu skrzyżowania z al. Kaczorowskiego, wyprowadzenie ruchu z tego osiedla. Planowana zabudowa w rejonie ulicy Stefana Batorego. Stan realizacji i termin zakończenia prac nad przygotowaniem mpzp 623 (w obrębie ulic Skoczylasa, Płońskiego, Średzka, Rytownicza).
W rejonie ul. Trzmielowickiej i linii kolejowej opracowywany jest plan miejscowy pod nazwą – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Trzmielowickiej, Ratyńskiej i Wyboistej we Wrocławiu. W projekcie planu zaproponowana jest zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna, usługi z przestrzenią publiczną przy obiekcie zabytkowym, tereny zieleni, sportu i rekreacji oraz szkoła. Plan miejscowy nr 623 jest w opracowaniu, wymaga jednak weryfikacji w związku z nowym podejściem do organizacji targowisk, które mogłyby również być miejscem spotkań mieszkańców. Prognozowany termin przekazania planu do uchwalenia przez Radę Miejską, to początek roku 2022.

Remont trakcji tramwajowej oraz przebudowa pętli tramwajowej w Leśnicy.
Kompleksowy remont pętli wraz z torowiskiem do ul. Fieldorfa jest planowany w roku 2022.

Plany kompleksowego czyszczenia, renowacja rowów melioracyjnych w Leśnicy.
W zeszłym roku zostało wyczyszczonych ponad 7 km rowów systemem zleconym, ponad 6 km rowów systemem własnym. W tym roku również zostały przewidziane prace konserwacyjno-czyszczące.

Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Średzkiej, Dolnobrzeskiej i Trzmielowickiej oraz remont Mostów Średzkich.
Przebudowa skrzyżowania Średzka – Trzmielowicka była nałożony na inwestora, który nie wywiązał się z tego zdania. W tym zakresie trwa postępowanie wyjaśniające, przed oddaniem sprawy do sądu. Umowa była podpisana z poprzednim właścicielem terenu. Obecnie ZDIUM prowadzi rozmowy o terminie realizacji układu drogowego z obecnym właścicielem – firmą ALDI.
Remont Mostów Średzkich – przewidziany do realizacji w latach 2023-2024, po zakończeniu budowy Osi Zachodniej.

Budowa chodników przy ul. Lutyńskiej, Lubskiej i Mokrzańskiej.
W zakresie ul. Lutyńskiej został zgłoszony projekt do Funduszu Osiedlowego – budowa progów zwalniających. Realizacja tej inwestycji powinna przynieść dobry skutek jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa. Jest tam trudny teren związany z rowami, zatem zdaniem UM, najpierw najlepiej skoncentrować się na budowie progów zwalniających. Jeżeli chodzi o ul. Lubską, to pas drogowy jest bardzo wąski. Nie ma w planie budowy chodnika. UM rekomenduje stworzenie strefy zamieszkania.

Remont ul. Trzmielowickiej, uwzględnienie petycji mieszkańców w planach inwestycyjnych Miasta.
Na stronie internetowej Wrocławia znajduje się odpowiedź na złożoną w tej sprawie petycję, ulicy Trzmielowickiej nie ma w planach przebudowy.

Wniosek mieszkańców o likwidację progu zwalniającego na ulicy Małopolskiej, plany przebudowy pozostałych progów na tej ulicy.
Progi zwalniające powstały w ramach WBO 2016. Na ul. Wielkopolskiej i Małopolskiej zostały wykonane zgodnie z wszelkimi procedurami, ich lokalizacja odpowiada przepisom prawa. Były one również kilkakrotnie sprawdzane przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta i nie ma tam mowy o żadnych naruszeniach przepisów techniczno-budowlanych, dlatego aktualnie nie ma w planach likwidacji progów na ul. Małopolskiej.

Centrum Handlowe Leśnica niszczeje i zagraża bezpieczeństwu. Szanse na uporządkowanie parkingu i udostępnienie obiektu mieszkańcom.
W 2003 roku powstało Centrum Handlowe Leśnica przy ul. Średzkiej. Przyjmowano wówczas zasadę, że jeśli podmiot, który wybudował infrastrukturę, w trakcie obowiązującej umowy dzierżawy wnioskował o wykup, to po okresie dzierżawy wykup umożliwiano, jeżeli nie było ku temu przeszkód natury formalno-prawnej czy planistycznej. Wykup był realizowany na warunkach rynkowych i tak się stało w przypadku Centrum Handlowego Leśnica. Sprzedaży dokonano w roku 2008, na rzecz Dolnośląskiego Biura Inwestycyjnego Sp. z o. o, za rynkową cenę prawie 3,5 mln zł i w związku z powyższym, w tej chwili UM nie ma żadnej możliwości ingerencji w sposób zagospodarowania sprzedanej nieruchomości. Nie można bowiem nakazać określonego zachowania w przypadku dokonania sprzedaży nieruchomości, poza nadrzędnymi przepisami ogólnymi, tj. zgodności z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Pilotażowy projekt stworzenia Punktu Obsługi Klienta np. Leśnica, Żerniki Nowe.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia danych i pozyskania lokali, postulat wymaga rozpatrzenia w skali szerszej niż jedno osiedle. UMW rozważa możliwość zwiększenia liczby COM, ale konkrety będzie można podać po dokonaniu głębszych analiz tego zagadnienia.

Remont Centrum Kultury Zamek (widownia, podziemia).
Na chwilę obecną nie ma zaplanowanych wydatków na ten cel. Pełny remont obiektu to koszt kilkudziesięciu milionów złotych.

Remont drugiej części budynku przy ul. Skoczylasa 8 z myślą o powstaniu CAL oraz lokalizacji Klubu Seniora.
Nie ma i nie było takich planów, żeby w tamtym miejscu został zrealizowany CAL, ani ulokowany klub seniora. Ten budynek nie nadaje się do takich celów. Budynek jest pod ochroną konserwatorską, ma specyficzną konstrukcję, budowę. Po ewentualnym remoncie mógłby w tym miejscu funkcjonować MOPS. Na chwilę obecną UM nie dysponuje żadną salą, którą można przekazać na potrzeby klubu seniora.

Budynek przy ul. Płońskiego 13 – remont wejścia, renowacja ogrodzenia, rekultywacja zieleni.
W budynku realizowane są prace remontowe klatki schodowej. Rozważana jest możliwość wsparcia Rady Osiedla w renowacji zieleni i nasadzeń.

Przestrzeganie statutowych zapisów, konsultowanie projektów i pomysłów z mieszkańcami i RO, udział w odbiorach, projektowaniu ORZ itd.
Całemu urzędowi zależy na przestrzeganiu statutu. Obecnie przygotowany statut dla Rad Osiedli, zakłada wzmocnienie ich kompetycji.

Plany budowy kanalizacji sanitarnej.
Promenada, Skoczylasa, Ślepa, Stroma – rozpoczęcie realizacji inwestycji w roku 2023.
Mokrzańska, Małoszyńska, Niepierzyńska, Niemkińska, Sosnowa, Woronowicka, Szczepanowska – planowane rozpoczęcie realizacji inwestycji w roku 2023.
Ratyń II b (ulice Wyboista, Ekonomiczna) – jest tam bardzo mała gęstość zaludnienia. Parametry nie pozwalają na obecną chwilę na wpisanie tej inwestycji do planów skanalizowania.
Ratyń III (ulice Gromadzka, Szkolna, Miodowa) – roboty zaplanowano w okresie 2023-2025.
Kosmonautów nr 289-297 – realizację inwestycji zaplanowano na przyszły rok.
Osiedle Żar – w najbliższych pięciu latach nie ma w planach realizacji tego przedsięwzięcia. Będzie można je zrealizować po wykonaniu kanalizacji w Jerzmanowie, zatem najwcześniej w roku 2026 lub 2027.
Świerkowa, Modrzewiowa – zadanie jest w planie, ale jest wstrzymane do czasu wykonania kanalizacji na ul. Dolnobrzeskiej. Zadanie przewidziano do realizacji w latach 2021-2025.

Przebudowa ul. Dolnobrzeskiej, poprawa bezpieczeństwa przechodniów na ul. Wolskiej.
Została wykonana dokumentacja projektowa dla fragmentu od ul. Wolskiej do ul. Średzkiej. Sama budowa powinna zostać skoordynowana z budową ronda. Na pozostały odcinek ul. Dolnobrzeskiej w chwili obecnej opracowywana jest, na zlecenie Spółki Wrocławskie Inwestycje, dokumentacja projektowa, która powinna być gotowa do końca kwietnia br. Dokumentacja zostanie przekazana do spółki TBS. Spółka planuje budowę kolejnego etapu zabudowy po stronie wschodniej, w związku z tym jednocześnie prowadząc powstającą zabudowę, będzie zobowiązana do przebudowy ul. Dolnobrzeskiej. W związku z przebudową ul. Dolnobrzeskiej zaplanowano również przebudowę skrzyżowania z ulicą Wolską.

Stanowisko w sprawie włączenia się Miasta w ochronę Lasu Mokrzańskiego. Systematyczna ochrona i pielęgnacja drzewostanu, w tym starodrzewu, na terenie osiedla.
Las Mokrzański to teren Lasów Państwowych, w tym zakresie powinien wypowiedzieć się Departament Zrównoważonego Rozwoju przy udziale WSR, niemniej jednak Zarząd Zieleni Miejskiej uważa, iż zachowanie Lasu Mokrzańskiego w jak najlepszym stanie i formie, powinno być celem nadrzędnym. ZZM jest przekonany, że Lasy Państwowe także taki cel zauważają.

Zagrożenia na osiedlu, w tym w obrębie Stawów Leśnickich oraz obiektów szkół podstawowych nr 24, 51 i 95, szanse na zwiększenie działań Straży Miejskiej.
Mimo sytuacji pandemicznej i trudnej sytuacji kadrowej, nieprzerwanie pracuje zespół strażników miejskich, który obsługuje również sąsiednie osiedla Maślice, Pracze Odrzańskie, Żerniki. Na samym obszarze Leśnicy realizowano ponad 1000 interwencji. W styczniu tego roku już 150 interwencji. Zgłoszenia dotyczą terenów rekreacyjnych przy Średzkiej, Stawów Leśnickich, gdzie występuje niszczenie roślinności, rozjeżdżanie przez pojazdy. W tym obszarze Straż Miejska komunikuje się z Zarządem Zieleni Miejskiej, aby trwale zabezpieczyć wjazdy. Pozostałe tematy zgłaszane przez RO, są i będą w zainteresowaniu SM. W ubiegłym roku na terenie Leśnicy przeprowadzono 296 kontroli dotyczących spalania, 824 kontrole utrzymywania czystości, ujawniono 60 wykroczeń, wystawiono mandaty na ponad 15 tysięcy zł.

Przygotowanie mapy akustycznej dla obszaru położonego przy al. Kaczorowskiego.
Za przygotowanie akustycznej mapy Wrocławia odpowiedzialny jest Wydział Środowiska. Będą robione analizy porealizacyjne w ramach aktualizacji akustycznej Mapy Wrocławia.

Przejdź do treści